Určite budete so mnou súhlasiť, že do našich záhad sa vracajú ruže, lupinusy, pivonky a všetky zabudnuté trvalky zo záhrad našich starých mám. Novinkou nie sú ani levandule, či floxy.
Aby ste však dosiahli kvitnúci záhon , ktorý vám bude robiť radosť počas celého roka. Dodržať treba aspoň niekoľko zásad.
V prvom rade si vyčlente taký kus záhrady, ktorý bude zodpovedať sortimentu, ktorý chcete použiť.
- slnečný záhon
- mierne zatienený záhon s dominantou solitérou
- tieňomilný záhon
Podľa toho, aké miesto máte k dispozícii budete robiť výber trvaliek.
Pri výbere trvaliek do záhonu, kde rátame aj okrasné trávy si treba uvedomiť, či chceme robiť rozvoľnenú výsadbu, alebo istým spôsobom štylizovaný lúčny porasť s kontrastom.
Treba sa tiež rozhodnúť v akých farebných kombináciách záhon budete tvoriť. A to je už na vašom vkuse, či to bude čisto modrý záhon, biely, alebo v kombinácii s ružovú či žltou.
Ak chcete, v trvalkovom záhone je vhodné použiť solitéru, ktorá bude tvoriť nosný bod od ktorého budete trvalky sadiť od najvyšších dominantné po nízke až pôdopokryvné , ktoré vám záhon olemujú.
Veľmi dôležité je pripraviť si pôdu pred výsadbou. A zásadne neodporúčam pri trvalkových záhonoch používanie netkanej textílie. Ak pripravíte záhon pred výsadbou tak, že dokonale odstránite buriny, ktoré tam sú. A nielen raz, ale niekedy aj na 2x postriekate záhon herbicídom, či dokonale odburiníte manuálne. Trvalky sa vám odvďačia prirodzeným rozrastaním sa a po čase dokonalím zapojením záhonu bez buriny.
Trvalkový záhon si však vyžaduje aspoň na jar niekedy v priebehu sezóny vyplieť od burín. Jedná sa hlavne o prvé roky od založenia záhonu, kým trvalky nadobudnú zapojenie záhonu a tak nedajú šancu burinám. Odporúčaný spon pri výsadbe trvaliek je cca 5 ks rastlín na m2. V závislosti od veľkosti trvalky, ak teda ide o menšie, pokryvnejšie druhy môžete ich použiť aj viac.
Ak sa jedná o dominanty tie použite ojedinele 1 ks na 1 m2 s podsadbou menších druhov.
Vždy použite viac rastlín z jedného druhu. Aby plocha vyzerala ucelene a aj z diaľky vytvárala kompaktnú hmotu.
Sadiť treba zdravé rastliny , obohatiť záhon o živiny a rastliny výdatne zalievať počas sezóny. V prvom roku môžete plochu, ktorá je voľná pokryť mulčom, ale ani to nie je pravidlom. Pri vhodnom spone a výsadbe trvalky veľmi rýchlo zapoja a nebudete potrebovať ani mulč.
Trvalky sa vám už po roku odvďačia svojou krásou a prirodzeným vzhľadom. Vaša záhrada ožije a nadobudne farby a premenu počas celého roku.